Jakich materiałów używam na rękojeści noży?
Materiały na rękojeści do noży można podzielić na poszczególne grupy:
- Materiały naturalne – drewno, skóra, kość, poroże
- Materiały stabilizowane – Drewno stabilizowane, zęby/ciosy mamuta stabilizowane
- Kompozyty – G10, micarta, carbon
Drewno naturalne
Podstawowym materiałem do produkcji rękojeści noży jest drewno naturalne. Matka natura oferuje nam niezliczoną ilość gatunków drzew. Każde z nich ma inne właściwości mechaniczne. Mogą być miękkie, twarde, bardziej suche lub żywiczne. Wybierając materiał na rękojeść w większości przypadków wybieramy twarde gatunki drewna, minimalizuje to ryzyko uszkodzenia rękojeści. Drewno naturalne jest dość łatwe w obróbce, jednak niektóre z gatunków lubią się przypalać podczas szlifowania. Użycie świeżego pasa do szlifierki pozwala temu zapobiec. Kolejną zaletą tego materiału jest jego cena. Większość podstawowych egzotyków można kupić za około 20zł. Zdarzają się też gatunki premium, które ceną dochodzą albo czasami nawet przewyższają drewno stabilizowane.
Wadą drewna naturalnego jest jego podatność na czynniki atmosferyczne. Rękojeść wystawiona na działanie wilgoci może ją chłonąć przez co zmniejsza się jej wytrzymałość, dodatkowo drewno zmienia swoją objętość co może powodować rozklejenie się rękojeści. Nie tylko wilgoć jest groźna dla naszej rękojeści, nadmierne wysuszenie drewna może powodować łatwiejsze pękanie materiału. Zakonserwowanie rękojeści olejem pozwala zabezpieczyć drewno przed wilgocią i wysuszeniem.
Dodatkowe informacje jak dbać o nóż znajdziemy w zakładce Jak dbać o nóż
Do zalet tego materiału można zaliczyć:
- Szeroki wybór gatunków;
- Łatwość obróbki;
- Cena;
Wady tego materiału:
- Podatny na uszkodzenia;
- Podatny na warunki atmosferyczne;
- Wymaga okresowej konserwacji;
Amazaque

Bodo

Dąb czarny

Padouk

Orzech Amerykański

Palisander

Sucupira

Wenge

Zebrano

Drewno stabilizowane
Drewno stabilizowane powstaje poprzez nasączenie bardzo rzadką żywicą najczęściej termoutwardzalną wysuszonego drewna. Najczęściej do produkcji takiego drewna używa się czeczoty drzewa tj. narośli/nowotworu drzewa. W takiej narośli naturalna struktura drewna zostaje zaburzona, słoje są powykręcane, powstają różne zrosty. Nadaje to bardzo ciekawy wygląd przyszłej rękojeści. Można również stabilizować zwykłe drewno aby nadać mu lepszych właściwości mechanicznych. Dodając barwnika do żywicy można uzyskać kolory, które nie występują naturalnie.
Zalety drewna stabilizowanego:
- Większa wytrzymałość mechaniczna;
- Odporny na warunki atmosferyczne;
- Ciekawy wygląd;
- Łatwość obróbki;
Wady drewna stabilizowanego:
- Mogą występować pęknięcia i pory wewnątrz materiału;
- Cena ;




Kompozyty
Najczęściej są to laminaty składające się z warstw materiału konstrukcyjnego będącego np. włóknem szklanym/węglowym lub tkaniną.
G10

Micarta
